U obrazovanju i poslovnom svetu, pravljenje prezentacija je neizostavni deo svakog projekta. Međutim, danas se susrećemo sa brzim načinom života, velikom količinom informacija i gustim rasporedima, zbog čega je odvajanje vremena za temeljnu posvećenost radu sve veći izazov. S razvojem veštačke inteligencije (AI) i alata koji izuzetno brzo i lako rešavaju poteškoće, postavlja se pitanje da li će se stariji programi poput PowerPoint-a penzionisati ili prilagoditi inovacijama.

Od nastanka do AI PowerPoint-a

Microsoft PowerPoint, prvobitno nazvan „Presenter“, je program koji su dizajnirali Robert Gaskins i Denis Ostin za kompaniju Forethought 1987. godine. Program se vremenom razvijao i omogućavao korišćenje novih funkcija, ali je sve većom upotrebom veštačke inteligencije pao u drugi plan. Najveća mana PowerPoint-a odnosi se na vreme koje je potrebno izdvojiti za pravljenje jedne prezentacije. Neophodno je obratiti pažnju na svaki detalj, poput dizajna slajda, fonta i animacija. Kako su ga postepeno zamenjivali drugi programi, u borbi za opstanak su mu pomogli integrisani AI alati.

AI PowerPoint omogućava da se slajdovi prave brže, odnosno sam program (PowerPoint Designer) predlaže šablone i dizajn. Posebno je značajno to što pruža opcije za fotografije i grafikone, čije je dizajniranje zahtevalo više vremena nego za samo unošenje teksta. Govoreći o tekstu, postoji mogućnost lektorisanja i nuđenja raznih opcija kako bi napisani sadržaj bio jasniji. Zahvaljujući ovom unapređenju programa svako može da napravi vizualno privlačnu prezentaciju, a da se više posveti onome što treba da saopšti publici.

Pored inovacija koje su zahvatile tehnički deo pravljenja prezentacija, uvedena je i olakšica za one koji imaju poteškoća sa samim prezentovanjem. Za korišćenje opcije Presenter Coach potrebno je samo da prezenter snimi svoje predavanje, nakon čega dobija fidbek od programa. On obraća pažnju na brzinu govora, ispravlja neformalne izraze, eufemizme i skreće pažnju prezenteru ako govori o osetljivim temama. Takođe, šalje obaveštenje ukoliko je primetno da se tekst čita sa slajdova, kao i to da li bi držao pažnju slušaocima.

Iako je rad na prezentacijama zanimljiv i svi se trude da one budu ujedno i privlačne i sadržajne, prezentacije u kojima se nalazi veliki broj podataka mogu biti zbunjujuće. Zbog toga je Microsoft Research objavio rezultate studije koji su pokazali da dodavanje relativnih referenci za numeričke vrednosti olakšava razumevanje. Na primer, ukoliko se govori o finansijama ili površinama zemalja, ovaj alat pomaže da se ti brojevi povežu sa opipljivim i već poznatim informacijama.

Najbolji AI programi za pravljenje prezentacija

Koliko god da je PowerPoint napredovao i u svoje funkcije uključio AI, u poslednjih nekoliko godina postali su dostupni AI programi koji posao koji bi trajao nekoliko sati, završe za samo nekoliko sekundi. Međutim, većina njih nije besplatna, ali za prezentacije koje imaju 8-10 slajdova nije potrebna pretplata.

1. Gamma

Gamma je specifična jer pruža fleksibilnost time što sam korisnik bira stil i ton prezentacije. Bilo da je izabran formalni, kreativni ili minimalistički stil, alat automatski prilagođava sadržaj njegovoj želji. Takođe, ovaj program uvodi i interaktivne elemente, poput anketa i izvanredne grafike, čime se stvaraju zanimljivi slajdovi. Velika prednost je to što izabrani dokument može da se sačuva u PDF formatu, ali i kao PPT. Potrebno je da se korisnik uloguje putem njihovog sajta i otvara mu se mogućnost detaljnog uređivanja prezentacije. Program je besplatan za prezentacije do 10 slajdova i uz to se koristi sistem AI kredita, a postoji i Plus plan koji košta 8$ mesečno.

2. Presentations.ai

Opisan kao ChatGPT za prezentacije, ovaj program se koristi za efikasno pravljenje prezentacija sa personalizovanim dizajnom i mogu se prebaciti u PPT. Odlikuju ga fotografije odličnog kvaliteta i predlozi šablona za poslovne, studentske, prodajne i marketinške prezentacije. Takođe, Presentations.ai pruža opciju praćenja interesovanja publike, kao i prilagođavanje dužine teksta. Prezentacije se mogu objavljivati svuda, a postoji besplatna prijava uz koju se dobija 250 AI kredita, nakon čega se naplaćuje.

3. Plus AI

Plus AI je alat za brzu izradu Google Slides prezentacija. Popunjavanjem upita u kratkom roku se dobija gotov proizvod. Zahvalan je za promenu izgleda, prevod teksta i izmene u dizajnu kojih u ponudi ima oko stotinu, a sve to je spremno za dalje korišćenje za samo nekoliko minuta. Dalje korišćenje podrazumeva to da se sadržaj može napisati iznova ili da se promeni redosled slajdova. Najviše ga koriste preduzeća, edukatori, vlasnici startup-a, marketinški stručnjaci i blogeri. Korišćenje ovog alata je besplatno u prvih sedam dana, a zatim se cene kreću od 10$ do 30$ u zavisnosti od paketa.

4. Canva

Možda ne najbolji, ali svakako često korišćeni online program za pravljenje prezentacija. Pored toga, Canva služi za kreiranje postera, logotipova, radnih biografija i drugih stvari koje se koriste u različite svrhe. Nudi veliki broj besplatnih i plaćenih sadržaja, kao i funkcije „Canva Pro“ i „Create with AI“. Nakon otvaranja naloga na Canvi, na naslovnoj strani nalazi se veliki broj predloga u zavisnosti od toga koji format je potreban. Zatim, kada se izabere opcija da se napravi prezentacija, u ponudi su različite vrste dizajna i elemenata koji se mogu uključiti u istu. Prilično je jednostavna za korišćenje i brzo se dolazi do željenih rezultata.

Široka primena i želja za daljim razvojem veštačke inteligencije potiskuje sve ono što ne ide u korak s inovacijama. Međutim, kako bi se ranije nastali programi i alati održali, neophodno je da u svoje funkcije uključe AI, čime će omogućiti ljudima da svoj posao završe brzo i efikasno. Samim tim, jasno je da se PowerPoint još uvek nije penzionisao, ali bez obzira na uvedene izmene ta opasnost postoji jer novi programi mogu da ponude sličan rezultat, ali za značajno manje vremena.